15 Nisan 2023

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

 Dungeons & Dragons bizim ülkemizde çok da popüler olmayan (en azından Monopoly kadar) Amerika'da ise ta 70'lerden beri çok sevilen ve oynanan bir masa başı kutu oyunu. Fantastik bir dünyada oyuncuların kendine bir karakter seçmesi ve onun rolünü canlandırması şeklinde ilerliyor. Oyunun nasıl bir şey olduğunu size şöyle hatırlatayım: Netflix'teki Stranger Things dizisinin ilk sezonunun ilk bölümünün açılışını hatırlayın. Dustin ve arkadaşları evlerinin bodrum katında, canavarlardan ve büyücülerden bahsettikleri bir role-play oyunu oynamaktadırlar. İşte o oynadıkları oyun Dungeons & Dragons, ya da kısaca D&D. Bu oyun ilk olarak 2000 yılında, Jeremy Irons'ın da dahil olduğu bir kadroyla beyazperdeye aktarılmıştı. Maalesef o deneme bir felaketti. O kadar kötüydü ki, filmi izlediğime eminim ama filmden hiçbir şey hatırlamıyorum. Şimdi tam 23 yıl sonra yeni bir Dungeons & Dragons filmi ile karşılaşınca, ayaklarım geri geri gitti açıkçası. Ama işte hayatta güzel sürprizler de var.

D&D Honor Among Thieves öncelikle kıvrak bir mizah duygusu ile öne çıkıyor. Lord of the Rings ve Game of Thrones benzeri bir evrende geçen filmde, yönetmenler John Francis Daley ve Jonathan Goldstein bahsettiğim yapımlardaki gibi kasvetli bir atmosfer yaratmak yerine Pirates of the Caribbean şablonunu uygulayıp daha light bir ton tutturmuşlar. Senaryo daha ziyade güldürmeyi hedefliyor ve bunu da kesinlikle başarıyor. Film boyunca en az 7-8 kez sesli bir şekilde güldüm. Chris Pine ve Michelle Rodriguez harika bir takım oluşturmuş; platonik kimyaları ilgi çekici. Ayrıca bu ikili içerisinde -klişelerin aksine- kadın olanın erkeğe göre daha fazla güce ve dövüş hünerine sahip olmasıyla birlikte gelen rol değişimini izlemek eğlenceli. Ekipteki diğer genç oyuncular da üzerlerine düşeni yerine getiriyorlar. Çok ünlü bir Hollywood yıldızının sürpriz bir misafir oyuncu olarak yer aldığı Marlamin sahnesinde de hoş bir ironi tutturuluyor. 

D&D oyununu hayatımda hiç oynamamıştım ama filmi izlerken bunun eksikliğini hissetmedim. Dungeons & Dragons Honor Among Thieves mizah ile aksiyonu birleştiren, iyi yazılmış, eğlenceli bir film, zengin ayrıntılarla yüklü bir masal. Şu anda sinemalarda izleyebilirsiniz.


Benim Notum: 7,5 / 10 

   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder