6 Ekim 2019

113. Kız Kardeşler


Bu senenin sonunda "en iyiler" listemde hiç Türk filmi olmayacak galiba derken, Emin Alper imdadıma yetişti. Dünya prömiyeri bu sene 69. Berlin Film Festivali'nde gerçekleştirilen, İstanbul Film Festivali'nde en iyi film ve yönetmen dahil dört ödül kazanan Kız Kardeşler, annelerinin vefatından sonra kasabadaki zengin ailelere besleme olarak verilen farklı yaşlardaki üç kız kardeş Reyhan, Nurhan ve Havva'nın, köylerine geri dönmeleri sonrası gelişen olayları anlatıyor. Farklı sebeplerle baba ocağına dönmek zorunda kalan genç kızlar, bu soğuk karlı dağ köyünde hayatları boyunca kaçmak istedikleri gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

Orta Anadolu'nun zirvelerinde çekilen filmde, doğa sanki filmin ana oyuncularından biri haline geliyor. Bu sarp kayalıklar bir yandan kartpostal güzelliğinde görüntüler sunarken, bir yandan da hem kızların hem de diğer köylülerin içinde kapana kısılıp kaldıkları bir kaleye dönüşüyor. Görüntü yönetmeni Emre Erkmen'in gündüz bir cenneti anımsatan manzaraları geceleri özellikle yüzlere yansıyan alev ışığında bir tür kabusa evriliyor. Doğa görüntüleri ile paralel yürüyen taşrada sıkışıp kalmışlık duygusu Nuri Bilge Ceylan sinemasını (özellikle de Bir Zamanlar Anadoluda'yı) hatırlatıyor. Ama bu daha çok kadınları, kız kardeşler arasındaki rekabetle karışık dayanışmayı ve sınıfsal çaresizliğin yıkımını odağına alan bir öykü.

Yunan besteciler Giorgos ve Nikos Papaioannou'nun Balkan tınıları ile kol kola girmiş, bol yaylılar içeren nefis müziği filmin en önemli unsurlarından biri olarak aklımıza kazınıyor. Filmdeki oyuncuların ise her birini ayrı ayrı tebrik etmek isterdim. Tüm kadronun tek tek çok iyi olduğunu düşünüyorum. Bizim filmlerimizin bütçe olarak Amerikan sinemasıyla boy ölçüşmesi mümkün değil. Ama işte her şey para da değil. Bence Türk sineması aradaki farkı oyunculuklarla kapatıyor. Son derece yetenekli oyuncular ve onları keşfeden, oynatan Emin Alper gibi becerikli bir yönetmenler sayesinde bütün o duygular seyirciye etkileyici bir şekilde geçiyor. Kız Kardeşler, usta işi yönetmenliği, derinlikli karakterleri ve oyuncularının çarpıcı performansıyla bu yılın en iyi yerli filmi. Kaçırmayın!

Yönetmen : Emin Alper
Senaryo     : Emin Alper
Oyuncular : Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir

Benim Notum: 8 / 10

FRAGMANHiç yorum yok:

Yorum Gönder