27 Mart 2019

38. Us


Yazıp yönettiği ilk filmi Get Out ile iki sene önce herkesi şaşırtan, o yıl en iyi film ve yönetmen dallarında Oscar'a aday olup, senaryo dalında da ödülü kapan Jordan Peele ikinci filmi ile karşımızda. Get Out'un başarısından sonra bu filme dair beklentilerin yüksek olması sürpriz değil. Neyse ki, Peele bu beklentileri boşa çıkarmıyor ve modern sinemanın en yaratıcı, en inovatif yönetmenleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. 

Dört kişilik Wilson ailesinin tatil için gittikleri göl kenarındaki evde, bir gece kendilerine tıpatıp benzeyen başka bir aile karşılaşmaları ve bu klon ailenin hayatlarını cehenneme çevirmesini anlatan hikaye, Get Out'a göre daha korku ve gerilim yüklü. Ancak tıpkı Get Out'ta olduğu gibi, bol katmanlı ve farklı okumalara açık bir film Us. Sadece yüzeydeki korku hikayesi de yeterince tatmin edici, ama daha derine indiğinizde birçok sembol ve metafor barındıran bir senaryo var karşımızda.  Bu nedenle de belki ikinci kez izlendiğinde değeri daha iyi anlaşılacak bir yapım. Spoiler vermemek amacıyla, filmin farklı olası alt metinlerine hiç girmiyorum, ama sinemadan çıktıktan sonra üzerinde bir saat konuşulabilecek malzeme var filmde. Ve ben böyle filmleri seviyorum. 

Jordan Peele korku sinemasını çok iyi anlayan ve bir gerilimi yaratmak için sesleri ve müziği çok iyi kullanan bir yönetmen. Henüz ikinci filmi olmasına rağmen, sanki kırk yıldır bu işi yapıyormuşçasına kamerasına hakim. Bu parlak başlangıç yıllar öncesinin M. Night Shyamalan'ının hatırlatıyor (The Sixth Sense ve ardından Unbreakable). Umarım kariyerinin devamı ona benzemez.

Müzik demişken, yönetmenin Get Out'ta da birlikte çalıştığı Michael Abels'ın müzikleri sanki filmin ana aktörlerinden biri gibi. Luniz'in ta 1995'ten kalma "I Got 5 On It" parçası bu film ile birlikte sanki yeni bir hayat buluyor; artık o şarkıyı duyduğumuzda Us'ı hatırlamamamız imkansız, hafiften ürpererek elbette...  

Yönetmen : Jordan Peele
Senaryo     : Jordan Peele
Oyuncular: Lupita Nyong'o, Winston Duke, Elisabeth Moss

Benim Notum: 8 / 10

FRAGMAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder