26 Şubat 2023

Knock at the Cabin

 Şehirden uzak, ormanın içindeki bir kulübede tatile çıkan küçük bir kız ve ailesi silahlı bir grup tarafından rehin alınıyor. Sanki bir tarikatın üyesi gibi görünen bu tuhaf grubun aileden bir talebi var: Aranızdan birini kurban olarak seçin, yoksa gerçek kıyamet günü gelecek ve dünyada tüm yaşam sona erecek. 

M. Night Shyamalan çok sevdiği "alacakaranlık kuşağı" hikayelerine geri dönüyor. 1999 yılında en iyi film ve en iyi yönetmen dahil altı dalda Oscar'a aday olan The Sixth Sense gibi bir başyapıtı bizlere sunan, bu başarısını Unbreakable, Signs ve The Village gibi üstün yapımlarla sürdüren yönetmen,  2006'daki Lady in the Water ile düşüşe geçmeye başlamış, sonrasında gelen The Happening ve The Last Airbender gibi felaketlerle iyice dibe vurmuştu. Endüstri kendisine sırt çevirince, Shyamalan 2015'te oldukça küçük bir bütçeyle ve tanınmamış oyuncularla çektiği The Visit'in tüm masraflarını kendi cebinden karşılamak zorunda kaldı. Yokluklar içinde çekilen The Visit bir anlamda Hint asıllı yönetmenin "yeşil sahalara geri dönüşünün" bir müjdecisi gibiydi. İyi bir sinemacının eski formuna kavuşmasının işaretleri ard arda gelen Split ve Glass filmlerinde de devam etti. Bu son filmi Knock at the Cabin ise eleştirmenleri ikiye bölmüş gibi görünüyor. Ben daha çok beğenenlerin tarafındayım.

Ne çekerse çeksin, seyircisini filmin içinde tutmayı beceren bir yönetmen M. Night Shyamalan. Burada da beynimizi kurcalayıp duran bir merak duygusunu filmin büyük bir kısmında canlı tutmayı başarıyor: Kıyamet gerçekten kapımızda ve onu önlemek mümkün müdür, yoksa bu dört kişi zihinleri QAnon benzeri bir komplo teorisine mahkum olmuş bir takım meczuplar mıdır? Yönetmen, filmin sonunda bu soruya gayet net bir cevap sunuyor. Belki de bu sorunun cevabı seyirciye bırakılsa, tüm boşluklar doldurulmasa daha etkili bir final olabilirdi. Bir Shyamalan filmi seyrettiğiniz için, ister istemez sürprizler ve olay örgüsünde ani twist'ler olabileceğini düşünmeden edemiyorsunuz. Ama film düz bir çizgide devam ediyor ve o düz çizgide sona eriyor. Shyamalan'ın bu filmdeki sürprizi finalde herhangi bir twist olmaması herhalde. Yine de, içerdiği sinemasal değerleri ile, gerilimi sürekli yüksek tutan kamera hareketleri ile ve oyunculuk kalitesinin yüksekliği ile son tahlilde beğendiğim bir film oldu Knock at the Cabin.   


Benim Notum: 7,5 / 10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder