21 Kasım 2019

130. Ford v FerrariAraba yarışları deyince belki aklımıza ilk gelen organizasyon Formula 1 oluyor, ama bir de Le Mans var. "Le Mans 24 Saat Yarışları" 1923'ten beri her sene Fransa'nın Le Mans kasabası yakınlarında düzenlenen, ve hala da devam eden dünyanın en prestijli yarışlarından biri. Adı üzerinde 24 saat sürmesi nedeniyle sadece sürat değil, hem araçların hem de sürücülerin dayanıklılığı ön plana çıkıyor. İki sene önce Logan ile yıl sonu listelerimizin efendisi olan James Mangold'un yönettiği Ford v Ferrari, 60'lı yıllarda bu yarışa katılmaya karar veren Amerikan otomotiv devi Ford firmasında yaşanan hazırlık sürecini ve tabii sonrasında da 1966 Le Mans yarışını anlatıyor. Yarış arabaları tasarımcısı Carroll Shelby (Matt Damon) ve yarış pilotu Ken Miles (Christian Bale) bir yandan o yılların efsane markası (gerçi hala öyle değil mi) Ferrari'yi geçecek bir araç yaratmaya çabalarken, bir yandan da şirket içi entrikalarla boğuşmak zorunda kalıyorlar.

James Mangold becerikli bir yönetmen. Burada da yarış sahnelerini baş döndüren bir ustalıkla çekmiş. O güçlü motorların gürültüsünü iliklerimizde hissediyoruz. Mangold, bir yarış otomobilinin sürücü koltuğunda oturmanın nasıl bir deneyim olduğunu hem görsel hem de işitsel olarak seyirciye birebir yaşatmayı başarmış. Filmde sevdiğim diğer bir nokta da, kullanılan renk paletinden, kamera açılarına ve geniş plan çekimlere dek filmin tüm dokusuna yayılmış o "eski usül" lezzet. 

Dick Cheney'i canlandırdığı Vice'dan hemen sonra bu filmin çekimlerine başlayan ve sık sık yaptığı üzere büyük bir fiziksel değişim geçiren Christian Bale yine rolünün hakkını veriyor. Özellikle Matt Damon ile uyumları iyi. Ancak canlandırdığı bu antipatik İngiliz pilotun huysuzluğundan mıdır, senaryonun zaafından mıdır nedir, film boyunca bir türlü Ken Miles karakteri ile kendimizi özdeşleştiremiyoruz. Onun otomobillere ve yarışa olan tutkusunu, mücadele azmini pek içselleştiremiyoruz. Benzer bir konuyu anlatan Ron Howard imzalı 2013 yapımı Rush'ı bu bakımdan bir adım daha önde gördüğümü söyleyebilirim.

Benim Notum: 7,5 / 10

Yönetmen : James Mangold
Senaryo    : Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, Jason Keller
Oyuncular: Matt Damon, Christian Bale, Jon Bernthal

FRAGMANHiç yorum yok:

Yorum Gönder