25 Mayıs 2019

61. John Wick: Chapter 3 – Parabellum


John Wick 3 tam da ikinci bölümün kaldığı yerden başlıyor: Teşkilatın kurallarına uymadığı için aforoz edilen eski tetikçi John Wick, başındaki 14 milyon dolarlık fiyat etiketiyle alemdeki kadın erkek tüm ödül avcısı suikastçilerin hedefi haline gelmiştir. Ve daha birinci dakikadan itibaren, çeşitli ulaşım araçlarının (araba, motosiklet, at) ve çeşitli silahların (tabanca, tüfek, bıçak, kılıç, kitap, evet kitap) kullanıldığı arka arkaya soluksuz bir kaçıp kovalamaca ve önüne geleni haklamaca furyasına dalarız.

Daha önce hiç John Wick filmi izlememiş olan hassas ruhlar "bu ne böyle, şiddet pornosu" diye filme burun kıvırabilirler. Ama ne izleyeceğini bilerek gidenler için bu üçüncü bölüm beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Kendisi de dublörlükten gelme yönetmen Chad Stahelski, yine birinci sınıf aksiyon koreografileri ile nefesimizi kesmeyi başarıyor. Ne olup bittiğini net olarak görebildiğimiz, kesintisiz geniş plan çekimler bizi o vahşi kavgaların tam ortasına yerleştiriyor. Bütün o yumrukları tekmeleri sanki biz de midemizde hissediyoruz. Burada özellikle Keanu Reeves ve çevresindeki tüm o dublör ekibi özel bir takdiri hak ediyor. Çok iyi çalışıldığı belli olan ve zaman zaman bir tür baleyi andıran o yakın dövüş sahneleri, yedi yıl öncesinden yine çok sevdiğim The Raid'i hatırlatıyor. Endonezyalı efsane dövüş sanatları ustası Yayan Ruhian ile tekrar buluşmak ise The Raid referanslarını tamamlıyor. 

Parabellum hikaye açısından belki de üçlemenin en zayıf bölümü. Özellikle ortadaki gereksiz ve anlamsız Casablanca yolculuğu öyküye hiçbir katkı sağlamıyor. Ama John Wick filmlerinde önemli olan hikaye değil biçim. Sığ bir hikâyenin son derece şık, havalı bir şekilde anlatıldığı biçimci bir aksiyon bu. Sadece açılıştaki, yağmur altında neon ışıklarıyla aydınlanmış New York sokaklarında geçen o yüksek oktanlı ilk 25 dakikalık sekans dahi bilet parasını hak ediyor bence.  

Yönetmen : Chad Stahelski
Senaryo    : Derek Kolstad, Shay Hatten, Chris Collins, Marc Abrams
Oyuncular: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane

Benim Notum: 7,5 / 10Hiç yorum yok:

Yorum Gönder