16 Haziran 2014

Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan'ı çok severim, sadece Türk sinemasının değil dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olduğunu düşünürüm. Hasbelkader kendisi ile görüşmüşlüğüm de vardır. Cannes Film Festivali'nde en büyük ödül Altın Palmiye'yi kazanan Kış Uykusu elbette çok üst düzey bir film. Nuri Bilge insan davranışlarının karanlık köşelerine, incitilmiş egoların analizine yine büyük bir ustalıkla dalıyor. Sinema sanatıyla yakından ilgilenen birinin bu senaryo, bu oyunculuklar ve bu görüntülere vurulmaması mümkün değil. Bu filme burun kıvıranı sinema tanrıları çarpar bir kere. Dolayısı ile en yüksek puanlarımdan birini hiç düşünmeden yapıştırırım Kış Uykusu'na.

Öte yandan bu müstesna yönetmenin bir önceki filmi Bir Zamanlar Anadolu'da yı daha fazla beğendiğimi de itiraf etmem lazım. Ben olsam Altın Palmiye'yi Bir Zamanlar'a verirdim. Çünkü orada heyecanla takip ettiğimiz, ne olacak diye merak ettiğimiz bir olay örgüsü vardı. Tamam, yine psikolojik çözümlemeler ön plandaydı ama o çözümlemeleri perdede akan olaylar eşliğinde yapıyorduk. Burada ise NBC diyaloglara dayalı irdeleme olayını biraz yardırmış. Filmin ortalarına doğru bir yerlerde Haluk Bilginer ve Demet Akbağ'ın tam 25 dakika süren bir diyalogları var. Evet, o diyalogdan çok şey öğreniyoruz ama temponun çok düştüğünü de kabul etmek lazım.

Dolayısı ile ilk defa bir Nuri Bilge Ceylan filmi izleyecekseniz, "Altın Palmiye aldı, neymiş bir görelim" diye başlangıcı Kış Uykusu ile yapmayın. "NBC101" dersinin ilk ünitesi Bir Zamanlar Anadolu'da olsun.

FRAGMAN

Winter Sleep (2014) on IMDb

Benim Notum: 8,5 / 10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder