14 Haziran 2014

Edge of Tomorrow

Sinemadan içeriye girerken kafamdan geçenler şöyleydi: "Tom Cruise bilim-kurgularda iyi oynuyor (Minority Report, War of the Worlds, Oblivion); beklenmedik olaylarla karşılaştığında gözlerine yerleşen o şaşkın çocuk ifadesi bilim-kurgularla iyi gidiyor. Yönetmen Doug Liman desen, o da fena değildir, gerçi The Bourne Identity'den beri 12 yıldır pek dişe dokunur bir şey yapmadı ama, vasatın üzerindedir diyelim.

İşte bu düşüncelerle ve beklentiyi çok da yüksek tutmadan oturdum koltuğuma. Ah bu ne nefis bir sürpriz!... İyi bir şeyler izleyeceğimi biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Edge of Tomorrow sadece çok iyi bir bilim-kurgu aksiyon değil, ileride Terminator'larla, Matrix'lerle, Inception'larla birlikte aynı fasılda anılacak "game changer" denilen türden bir yapım.

Öncelikle Tom Cruise'u takdir etmek lazım. 52 yaşına gelen bu aktör, hala bir aksiyon filmini baştan sona omuzlayabilecek karizmaya ve güce sahip. Filmde bir sahne var: başroldeki oyuncu yaklaşık 50 metrelik bir bayırdan yuvarlana yuvarlana düşüyor. Orada çok net bir şekilde görüyorsunuz ki çamurların içinde yuvarlanan kişi bir dublör değil, bizim Tom... Filmin senaryosunda Tom Cruise'un oyun gücü ile birlikte değer kazanan çok güzel bir çalım var: En başta Cage karakterini aslında gayet kaypak ve savaştan ödü kopan bir pazarlama uzmanı olarak tanıyoruz. Groundhog Day ile uzaylı istilası temasını birleştiren bir senaryo eşliğinde, Cage aynı günü tekrar ve tekrar yaşarken onun değişimine ve bir kahramana dönüşümüne de tanık oluyoruz.Aynı günün sürekli tekrar etmesi konsepti bir süre sonra sıkıcı olacakmış gibi düşünülebilir. Ancak Doug Liman her seferinde farklı detayları ön plana çıkararak ilgiyi hep üst seviyede tutmayı beceriyor. Cage'in aynı olayları tekrar yaşaması aynı zamanda çok eğlenceli bazı durumlara da yol açabiliyor.

Edge of Tomorrow, özellikle aksiyon filmleri bakımından zaten oldukça iyi giden bir 2014 yılının şu ana kadarki en iyi filmi. Muhtemelen yılsonu değerlendirmemde de zirvede yer alacak.

FRAGMAN

Edge of Tomorrow (2014) on IMDb

Benim Notum: 9 / 10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder